Santa Clara Athletic Hall of Fame

Thanks to the Santa Clara University Alumni Association

 

Name

Class Year

Induction Year

Sport(s)

Mickey Adza 1949 1983 Football
William Ahern 1948 1981 Basketball
Samuel Alaimo 1947 1965 Basketball
David Alfaro, D.D.S. 1980 2001 Football
Edward Amaral 1950* 1963 Football
William Anahu 1940 1970 Football
Lee Artoe 1939* 1984 Football
Jean Ashton 1963,J.D. 1966 1981 Football
F. Rod Austin 1967 1983 Baseball
Dennis Awtrey 1970 1980 Basketball
Milton Axt 1931* 1970 Baseball
Joanne Baerscheidt, J.D. 1966 1980 Basketball, Tennis, Volleyball
Charles Bannan 1937* 1983 Basketball
Bryan Barker 1986 2018 Football
James Barlow 1939* 1977 Football
George Barsi 1930* 1962 Basketball
Richard Bassi 1937* 1983 Football
Alyn Beals 1943* 1964 Football
Ernest "Turk" Bedolla 1925,J.D. 1926* 1963 Baseball
Vince Bigone 1969 1990 Baseball
John Boccabella 1963 1974 Baseball
Bruce Bochte 1972 1987 Baseball
Don Bordenave 1952 1977 Football
Nelson Briles 1965* 1984 Baseball
Elizabeth Bruno 1982 1994 Basketball
Raymond Calcagno 1968 1983 Football
Ron Calcagno 1964 1975 Football
James Canelo 1950* 1983 Football
Mike Carey 1971 2019 Football
Patrick Carroll, S.J. n/a* 1979 Special
Kenneth Casanega 1942 1965 Football
John Casanova 1931* 1962 Baseball, Football
Len Casanova 1927* 1969 Football
Cas Castruccio 1913* 1964 Special
Mike Cembellin N/A 2017 Special
Brandi Chastain 1991 2003 Soccer
Eddie Joe Chavez 1978 1990 Basketball
Julio Chiaramonte 1938* 1981 Boxing
Roderick Chisholm 1928* 1970 Football
Robert Cicchi 1964, T.C. 1965 1979 Football
Mandy Clemens 1999 2014 Women's Soccer
Marygrace (coach) Colby M.A. 1991 1982 All Sports
Bill Connolly 1965 2003 Baseball
Ronald Cook 1963 1983 Football
Francis Cope 1938* 1972 Football
Vic Corsiglia * 1967 Special
Doug Cosbie 1979 1990 Football
John "Paddy" Cottrell Hon 1963* 1973 Baseball
James Coughlan 1939* 1971 Football
Tim Cullen 1964 1976 Baseball
Dick Davey n/a 2016 Basketball
Gene Delyon 1974 1998 Baseball
William Denser 1933* 1987 Football
Don DeRosa 1937* 1977 Football
Augustin "Mike" Donovan * 1964 Baseball
Phil Dougherty 1938* 1962 Football
Al Dowd 1934* 1987 Football
Gil Dowd 1933* 1987 Football
Bill Duffy 1982 2003 Basketball
Jan Dukes 1968 1994 Baseball
Kevin Dunton 1985 2019 Baseball
Harlen Dykes * 1962 Basketball
Kevin Eagleson 1970 1982 Basketball
Elden Eckman 1935* 1999 Basketball
Terry Ennis 1966* 2008 Special-Football
Nello Falaschi 1937* 1962 Football
Lou Farasyn 1938, J.D. 1941* 1981 Football
James Farwell 1966* 1979 Crew
Robert Fatjo 1930* 1965 Baseball
Philip "Moose" Fawke 1925* 1969 Football
Ernie Fazio 1963 1974 Baseball
Bob Feerick 1941* 1962 Basketball
Nikki (Serlenga) Fein 2000 2019 Soccer
Gary Filizetti 1967 2014 Football
Frank Fiscalini 1948 1980 Baseball
Melissa Fisher (King) 1993 2003 Basketball
Justin (coach) Fitzgerald * 1979 Baseball
James Fitzpatrick 1915* 1976 Rugby
Rick Foley 1978 1999 Baseball
Marte Formico 1951* 1984 Football
Edwin Forrest 1943* 1976 Football
Mike Frank 1997 2008 Baseball
Alan Gallagher 1967 1983 Baseball
Kris Gambelin (Kosnoski) 1994 2006 Volleyball
Richard Garibaldi 1955 1969 Basketball
Robert Garibaldi 1964 1979 Baseball
Mike Gervasoni 1967* 1977 Basketball
William Gianera, S.J. * 1982 Special
Ralph "Toddy" Giannini 1940* 1963 Basketball
Gary Gillmor 1958 1982 Basketball
John Giovanola 1963 1981 Baseball
Manny Gomez 1937* 1984 Football
Michael Gonzales 1979, MBA '87 2001 Football
Brent Gonzalez 1999 2017 Special
John "Jack" Gough 1931* 1964 Basketball
Scott Gradin N/A 2017 Special
Charles Graham 1906* 1962 Baseball
Gerald Graham 1942 1980 Baseball
Joseph Greenbach, Jr. 1950 1998 Basketball
Frank Hagan 1940* 1981 Football
Bruce Hale 1941* 1964 Basketball
A.P. "Dutch" Hamann 1932* 1977 Special
A.P. "Butch" Hamann 1971 1999 Special
John Hanna 1941* 1965 Football
Larry Hauser N/A 2017 Special
Hall Haynes 1950* 1962 Football
Patrick Heffernan 1967* 1980 Basketball
Raymond Henningsen 1967 1980 Baseball
John Hock 1950* 1968 Football
Gary Hoffman 1983 2003 Football
Paul Holocher 1991 2003 Soccer
Kylie (Bivens) Hopper 2000 2019 Soccer
Caren Horstmeyer (Choppelas) 1984, M.A. 1996 1997 Basketball
Jerry Howarth 1968 2019 Baseball
Catherine Imwalle (Jamison) 1971 1982 Swimming
LeRoy Jackson 1963 2006 Basketball
Bart Jenks 1970 1984 Football
Jim Jennings 1930, J.D. 1932* 1987 Special
James L. Johnson 1941* 1975 Football
Brent Jones 1985 1997 Football
Ray Kaliski 1936 1990 Football
Harold Keeling 1985 1998 Basketball
Ed Kelly 1939 1990 Special
J. Thomas Kelly 1949 1965 Baseball
Steve Kenilvort 1986 2008 Basketball
Jerry Kerr 1961 2014 Football
Kris Kosnoski 1994 2006 Volleyball
Joseph Lacey 1940 1982 Boxing
Frank Laney 1948 1973 Basketball
James Lassart 1964 1979 Football
Marshall Leahy 1931* 1963 Basketball
Russell Lebeck 1941 1983 Baseball
Jim Leonard 1980 1998 Football
Margaret Leonard 1976, J.D. 1979 1987 Basketball, Golf
Frank Lico 1952 2006 Baseball
Lightweight Crew# 1982 1998 Crew
Jacqui Little 2000 2019 Soccer
John Logan 1922, J.D. 1923* 1974 Football, Baseball, Basketball
Whitney (Hollis) Longmire 1999 2019 Soccer
Lou Lucas 1953 1997 Special
Michael Macfarlane 1985 2008 Baseball
George "Pat" Malley 1926* 1963 Football
George "Pat" Malley 1953* 1963 Football
Terry Malley 1976 2018 Football
Dave Mariani 1949* 1987 Basketball
Joseph Mariani n/a 1978 Special
Louis Mariani n/a 1978 Special
Rich Martig 1984 1987 Football
Art McCaffray 1944* 1999 Football
J. Raymond McCarthy 1940* 1994 Football
Trudy McCulloch 1967, M.A. 1973 1990 Basketball, Volleyball
Mickey McDermott 1963 1982 Baseball
Stacey MacDonough-Wolfe 1989 2001 Volleyball
Robert McKillop 1950 2001 Basketball
William J. McPherson 1954 1984 Football
Frank Meagher 1944 1997 Baseball
Jennifer Meek (Symons) 1989 1999 Soccer
Herman (coach) Meister * 1980 Football
Herman Mettler 1931* 1965 Football
Louis Milburn 1915* 1975 Track, Baseball, Rugby
Robert Miranda 1966 1976 Football
Kelly Mitchell 1981 2016 Men's Crew/Women's XC
Ron Modeste 1955, M.A. 1967 1998 Football
Charles Molinari 1933* 1978 Football
Dick Morrisey 1941* 1984 Special
Fran Mullins 1979 2018 Baseball
William Mullins 1943, J.D. 1948* 1984 Baseball
Gern Nagler 1953 1987 Football
Joseph Nally 1950 1977 Baseball
Steve Nash 1996 2017 Basketball
Edward Nelson 1939, J.D. 1942* 1978 Basketball
Scott Nelson 1988 2001 Boxing
Jim Nicholas 1933 2018 Basketball
Jennifer Nielsen (Lalor) 1996 2008 Soccer
Howard O'Daniels 1931* 1982 Football
Carlos "Bud" Ogden 1968 1979 Basketball
Ralph Ogden 1970 1983 Basketball
Richard T. O'Keefe 1947 1962 Basketball
James O'Rourke 1959 1975 Baseball
Leslie Osborne 2005 2016 Women's Soccer
Jack Otten 1936* 1984 Basketball
Marvin Owen 1930* 1962 Baseball
Joseph Paglia 1935* 1974 Football
David Palic 1989 2001 Soccer
Frank Parducci * 1978 Special
John Pasco 1952 1977 Football
Martin Passaglia 1941 1971 Basketball
Dan Pastorini 1971 1990 Football
Louis "Butch" Pastorini 1966 1980 Football
Stanley Patrick 1944* 1983 Basketball
Eric Paulson 1966, M.A. 1976 1983 Basketball
Charles Pavelko 1939 1983 Football
Thomas Payne 1950* 1976 Football
Bruno Pellegrini 1939* 1982 Football
Mike Pereira 1972 2019 Baseball/Football
Ray Pesco 1933* 1972 Basketball
Robert Peters 1952 2008 Basketball
Duane Pillette 1944 2003 Baseball
Gary Podesta n/a 2003 Lacrosse
Buck Polk 1958 1981 Special
William Prentice 1948 1973 Football, Baseball
Nick Radunich 1937* 1984 Basketball
Kurt Rambis 1980 1994 Basketball
Sue Ramirez (Wall) 1993 2006 Soccer
Joe Ramona 1954 1997 Football
Thomas Randazzo 1928* 1981 Baseball
Cameron Rast 1992 2006 Soccer
Terri Reade (Bramer) 1982 2001 Basketball
Neil Reese 1943 1987 Baseball
William Renna 1949 1962 Baseball
James Rickert 1942 1980 Basketball
Brian Roberts 1994 2017 Special
Richard Robertson 1966 2001 Baseball
John J. Roche 1940 1975 Football, Baseball
Albert Ruffo 1931, J.D. 1936* 1963 Football
Lou Runfola 1979 1990 Boxing
John Ruso 1956 1990 Baseball
Jim Russi 1960 1999 Basketball
Joseph Salatino 1935* 1982 Football
"Martha "Bobbi" Sanfilippo n/a 1980 Special
Phil Sanfilippo 1937* 1980 Special
Sal Sanfilippo 1930, J.D. 1932* 1972 Special
Ron Sani, D.D.S. 1972 1994 Football
Art Santo Domingo n/a 2006 Special
Albert R. Santucci 1943 1984 Football
John Schiechl 1939* 1971 Football
Henry Schmidt 1931* 1962 All Sports
Rudy Scholz 1918, J.D. 1920* 1964 Rugby
Stephen Schott 1960 2014 Baseball
Frank Schuppert 1930* 1963 Basketball
Sam Sculli 1997 2017 Special
Steve Seandel N/A 2017 Special
Suzanne Seandel (Meckenstock) 1986 1999 Basketball
Kenneth Sears 1955 1965 Basketball
Dorinda Shaffer (Lindstrom) 1988 1998 Basketball
Lawrence (Buck) Shaw * 1962 Football
R. Gene Shields 1963 1984 Basketball
Christine Silvernail 1994* 2008 Basketball
Guido Simoni 1930* 1964 Baseball
Danielle Slaton 2002 2014 Soccer
Francis Slavich 1933* 1956 Football
Jennifer Sneeringer (Fechner) 1986 1997 Soccer
Frank Sobrero 1935* 1962 Football
Frank Sobrero, Jr. 1960 1975 Basketball
J. Robert Spence 1968 1982 Baseball
George Stein 1950 2018 Baseball, Basketball
Vern Sterling 1950 1967 Football
Mike Stewart 1973 1987 Basketball
Nicholas Stubler 1940* 1980 Football
Robert Sunderland, S.J. 1950* 1982 Basketball
Lisa Swendsen 1998 2018 Basketball
Sal (coach) Taormina * 1980 Baseball
Albert Tassi 1931* 1963 Football
Tony Tebbutt 1972 2018 Soccer
Al Terremere 1930* 1964 Football
John Thom, M.D. 1941* 1978 Football
Vincent Thomas 1932* 1980 Boxing
Harold Toso 1925, J.D. 1926* 1978 Football, Baseball, Basketball
Richard Troedson 1972 1984 Baseball
Nick Vanos 1985* 1997 Basketball
Antonio Veloso 1996 2017 Special
Russ Vrankovich 1964 1982 Basketball
John Vukota 1926* 1965 Basketball
Aly Wagner 2003 2006 Soccer
Daniel Wallis 1943* 2006 Football
Terry Weekes 1976 1994 Soccer
James L. Wiechers 1966 1976 Golf
John A. Willett 1961 1975 Boxing
Carroll Williams n/a 1994 Basketball
Ellery Williams 1950 1981 Football
Kim (Pickup) Williams 1999 2019 Soccer
Randy Winn 1996 2016 Baseball/Basketball
W. "Al" Wolff 1940 1962 Football
Harry Wolter 1909* 1963 Baseball
Eric Yamamoto 1990, MBA 1995 2003 Soccer
James Young 1954 1981 Basketball

Key
* Deceased
# The National Champion Lightweight Crew was inducted as a unit rather than individuals. They are: Gregory Bonfiglio, S.J. '82, Michael Connors '83, Matthew Corrado '83, Jerome Gianotti '83, Michael Hewitt '82, Stephen Markey '83, Brian Murphy '77 (coach), Thomas Murphy '83, Philip Russik '84, Peter Wachter '83